Adres

Alavardı Mah. Şairzade Sok. 1/101 Meram/KONYA
Şube: Şems'i Tebrizi Mah. Tahirmumcu İş Merkezi No:10/205 Karatay/KONYA

Telefon

+90 533 816 8872

+90 332 352 86 51

E-mail

bilgi@aksudental.com

Dentcon

Dentcon implantları, yüksek kaliteli titanyum veya titanyum alaşımlarından üretilir. Titanyum, vücutla uyumlu bir metaldir ve genellikle diş implantlarında tercih edilen bir malzemedir. Bu implantlar, kemik içine yerleştirilerek diş kökü görevi görürler.

 

Hidrofilik SLA Yüzey

Hızlı osseointegrasyon için en iyi yüzey...

Hücre adezyonunun biyolojik etkisini hızlandırmak, osseointegrasyon sürecini güçlendirmek ve sonrasında daha başarılı bir klinik sonuç elde etmek için geliştirilmiş bir yüzeydir. Yüzey elde edilirken yüzeyde oluşturulan pürüzlendirme işlemi, kimyasal dağlama ve temizleme işleminden (Large Acid Etched) sonra önce mekanik işleme (Aliminyum Oksit ile kumlama) tabi tutulur ve son olarak yüzey soğuk Argon ile aktif hidrofilik bir yüzey haline gelir. Plazma. Asitle pürüzlendirmeye ek olarak, dağlama ile 2,5-3,5 μm çapında mikro çukurlar oluşturulur. Kumlama ve pürüzlendirme işleminden sonra tamamen temizlenmiş yüzeyde ortalama 2,5-3,5 μm değer ölçülür. Bu, osteoblastik hücrelerin adezyonunu arttırır ve osteogenez sürecini desteklemek için birkaç mikronluk homojen mikro gözeneklilik ile karakterize edilen oldukça temiz bir yüzey oluşturur. Tüm bu faktörler, kemikten implanta en iyi ankrajı sağlar ve implantın çıkarılması için gereken tork kuvvetini maksimuma çıkarır. Bu nedenle tüm bu işlemler implantolojide osseointegrasyon süresini kısaltmak ve kaliteyi artırmak için tercih edilen en etkili yöntemdir.

Katalog

Platform Switching

 

Less bone and tissue loss

Implants with a platform-switched configuration have been shown to exhibit less bone loss when compared to non-platform-switched implants,
which may lead to soft tissue preservation and growth.

Internal Hex Structure

Easy positioning, aesthetic results

Experience the difference of positive clinical experience and high primary stability with easy positioning with Dentcon with Internal Hex Connection.

Dentcon Dental Implant Systems have abutment options for all kinds of needs. With its wide product range, Dentcon Dental Implant Systems provide great comfort for dentists and laboratories.

Dentcon Dental Implant Systems can produce solutions for all occlusal screw restorations with its Multi Unit Abutment options. On the other hand, with its 17° and 30° options, it is invaluable for All on Four and All on Six operations.

3D information of Dentcon Dental Implant Systems products are available in Exocad and Dentalwings libraries. In this way, it enables patient-specific restorations through digital abutments.

In total edentulous cases, high stability, high retention and excellent angle tolerance…

In order to maximize customer satisfaction, our packages and labels have been designed by our professional team to increase the comfort and efficiency of our physicians during surgery. A barcode containing length and diameter information, production and expiry date, lot number and information on the product has been designed on the labels, and the label and tube colors are presented in
different colors according to the implant diameter. All Dentcon products are approved by the Ministry of Health and can be tracked through the Ministry of Health Product Tracking System with the barcode on the product.

Dentcon Surgical Kits are designed according to surgical needs and have all kinds of instrument needed in surgery. Dentcon surgical kit drills produced with stainless steel and special carbon coating technology;

-Harder wear

-Life is increased,

-High heating resistance

-Reflection blocking, clearer appearance

On the other hand, Dentcon Mini Surgical Set designed for fast surgeries offers a compact and fast surgical experience.